Přehled seminářů:


Nová evropská e-infrastruktura na podporu výzkumu biodiverzity a ekosystémů

« zpět

Evropská komise udělila v polovině března právní status Evropského konsorcia výzkumných infrastruktur (ERIC) evropské vědecké a technologické infrastruktuře pro výzkum biodiverzity a ekosystémů – Lifewatch, která tímto opatřením získá řadu výhod a bude moci snáze implementovat své projekty.

Lifewatch se snaží pokročit ve výzkumu biodiverzity a ekosystémů a tím také přispět k řešení velkých ekologických problémů jako jsou klimatické změny tím, že prostřednictvím celoevropské infrastruktury bude poskytovat velké datové soubory, služby a nástroje, které by umožnily vytvoření virtuálních laboratoří a aplikací. Díky takovémuto virtuálnímu prostředí mohou být konkrétní otázky výzkumu biologické rozmanitosti a ekosystémů řešeny pomocí implementace integrovaných modelů.

Jako konsorcium evropské výzkumné infrastruktury může Lifewatch svým uživatelům nabídnout:                                              -   pracovní prostředí s neomezenou počítačovou a cloudovou kapacitou                                                                                  -  transparentnost ve všech stádiích výzkumu (od shromažďování dat a interoperability až po interpretaci výsledků)                 -  generické aplikace umožňující multidisciplinární výzkum a rozvíjení „obchodních zón“ mezi nimi

Lifewatch sídlí v Seville a je v ní zastoupena Belgie, Řecko, Itálie, Nizozemí, Portugalsko, Španělsko, Francie, Švédsko, Finsko, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko a Slovinsko. Jde o čtrnácté evropské konsorcium výzkumné infrastruktury a čtvrté v ekologické oblasti – v té již funguje Euro-ARGO – konsorcium zkoumající roli oceánů v globálním klimatickém systému, EMOS – evropská multidisciplinární observatoř pro mořské dno a vodní sloupec a ICOS – integrovaný systém sledování uhlíku. Samotná Lifewatch nyní začíná pracovat na třech případových studiích, zaměřených na monitorování invazivních druhů, migraci ptáků a mokřady.

Zdraj: www.grant-garant.cz

 


 
webdesign Studio R3D, s.r.o.