Přehled seminářů:


Východoevropské státy navrhují změny v příštím rámcovém programu

« zpět

V Evropě sílí debata o budoucí podpoře výzkumu

Do dlouhotrvající diskuse o rozdílech v podpoře výzkumných projektů a rozdílech ve financování mezi staršími a novějšími členy EU, tedy mezi západní a středovýchodní Evropou, vstoupilo Polsko a další východoevropské země, které v březnu předložily návrhy na změny pravidel. Změny by měly zvýšit šance na udělení grantů a také zvýšení platů výzkumných pracovníků. Návrh Polské kontaktní vědecké agentury v Bruselu (PolSCA) zavádí zvláštní pomocné kritérium geografického rozdělování pro výzkumnou spolupráci, podle něhož má být v soutěži projektů se stejným počtem bodů upřednostněn projekt ze zemí novější „třináctky“.

PolSCA uvádí následující doporučení:

Ředitelka agentury PolSCA přiznala, že návrh vychází z principu pozitivní diskriminace a je tedy inspirován snahou o genderovou rovnováhu v projektech H2020, kde jsou žadatelé vyzýváni k zajištění vyrovnané účasti mužů a žen co nejblíže k poměru 50:50 jak ve výzkumných týmech, tak na vedoucích pozicích. Obdobné pravidlo by mohlo být uplatněno ve snaze o rovnoměrnější geografické rozdělení podpory projektů a tím ke zmenšení rozdílů ve výzkumu na východě a západě EU.

Agentura PolSCA uvádí několik dalších doporučení za účelem spravedlivější podpory předložených návrhů:

Článek je stažení na: http://www.grant-garant.cz/novinky/570-vychodoevropske-staty-navrhuji-zmeny-v-pristim-ramcovem-programu.html

Zdroj: www.grant-garant.cz

 

  
webdesign Studio R3D, s.r.o.