rozpočet: 32 miliard eur
Spolupráce je základním specifickým programem 7.RP, který představuje dvě třetiny celkového rozpočtu. Cílem programu je podporovat výzkum založený na spolupráci jak v rámci Evropy, tak i v ostatních partnerských zemích. Výzkum bude prováděn v deseti klíčových tematických oblastech:
rozpočet: 6 miliard eur
Cílem výzkumného programu v oblasti „Zdraví“ je zlepšení zdravotního stavu evropských občanů, zvýšení konkurenceschopnosti a posílení inovační kapacity evropského průmyslu a podniků působících v oblasti zdravotnictví.
Současně jsou řešeny i globální otázky týkající se zdraví – např.nové epidemie. Evropská spolupráce s rozvojovými zeměmi pomůže vyvinout oblastní výzkumné kapacity.
Program podporuje:
Je podporován klinický výzkum řešící např.
Zdravotní výzkum financovaný z evropských zdrojů je soustředěn na následující oblasti:
rozpočet: 1,9 miliard eur
Rozvoj znalostí v oblastech udržitelného řízení , produkce a využití biologických zdrojů (mikrobiálních, rostlinných a živočišných) vytvoří předpoklad pro nové, udržitelné, bezpečné, ekologické a konkurenceschopné produkty pro zemědělství, rybolov, krmiva, potravinářství, zdravotnictví,lesnictví a související odvětví. Očekávají se významné přínosy pro zavádění stávajících a potenciálních politik a regulační opatření v oblasti ochrany zdraví osob, zvířat i rostlin a ochrany spotřebitele. V rámci koncepce biohospodářství založeného na vědomostech se jsou podporovány obnovitelné zdroje energie.
Společenskou, ekonomickou a environmentální problematiku udržitelného řízení biologických zdrojů řídí věda, průmysl a společnost společně.
Jsou zkoumány objevy na poli mikrobiálních, rostlinných a živočišných biotechnologií, jejichž pomocí by mohly být vyvinuty nové, zdravější, ekologické a konkurenceschopné produkty a služby. Rozvoj venkovských a přímořských oblastí je řešen prostřednictvím podpory lokálních ekonomik při současném zachování našeho dědictví a kulturní rozmanitosti.
Výzkum je soustředěn na bezpečnost potravin a potravinových řetězců, nemocí souvisejících s výživou, spotřebitelské preference v oblasti potravin a dopady potravin a výživy na zdraví.
Ke stanovení společných priorit výzkumu v různých oblastech přispívá několik evropských technologických platforem, jako jsou technologie a procesy výroby a zpracování potravin, genomika rostlin, lesnictví a průmyslová odvětví zaměřená na lesnictví, zdraví zvířat na celosvětové úrovni a na chov hospodářských zvířat.
rozpočet: 9,1 miliard eur
Informační a komunikační technologie hrají zásadní roli při podpoře inovace, tvořivosti a konkurenceschopnosti všech průmyslových odvětví a odvětví služeb.
Informační a komunikační technologie otvírají řadu nových příležitostí. Mají celou řadu aplikací, např. v oblasti poskytování zdravotní péče, dopravních systémů nebo interaktivních systémů pro zábavu a poučení. Inovace v oblasti informačních a komunikačních technologií mohou pomoci při zlepšování prevence nemocí a zvyšování bezpečnosti péče, mohou usnadnit aktivní účast pacientů a umožnit profesionalizaci péče. Mohou být dále užitečné při řešení problematiky související se stárnutím populace.
Výzkumné činnosti v oblasti informačních a komunikačních technologií obsažené v 7.rámcovém programu zahrnují strategické priority v oblastech, v nichž je Evropa na průmyslové a technologické špičce, jako jsou komunikační sítě, integrované mikrosystémy, nanoelektronika a technologie určené pro audiovizuální obsah.
rozpočet: 3,5 miliard eur
Aktivita v oblasti nanotechnologií, materiálů a výrobních technologií má velký společensko-ekonomický význam. Nanotechnologie umožňují originální řešení a mohou vést ke zlepšení výsledků celého výrobního sektoru i v oblastech zdravotnictví, lékařství a zemědělství.
Návrh nových výrobních procesů může signalizovat snížení emisí znečišťujících látek a racionálnější využití přírodních zdrojů. Zároveň s tím inovace směrem k bezpečnějšímu a spolehlivějšímu spotřebnímu zboží, ekologičtější vozidla, inovace ve stavebním průmyslu atd. Zavádění výrobků v oblasti nanotechnologií s sebou rovněž nese řadu rizik a otázek etické povahy, které se v současnosti řeší. Etické otázky souvisí s lidskou integritou a důstojností (např.čipy k monitorování nebo kontrole chování lidí ), rizika se týkají zdraví a nebezpečí pro životní prostředí.
Očekávané přínosy:
nanovědy a nanotechnologie – cílem je vytvoření materiálů a systémů s předem určenými vlastnostmi a chováním na základě lepších znalostí a zkušeností v oblasti nanorozměrů. To povede ke vzniku nové generace výrobků služeb se širokými možnostmi využití.
materiály – výzkum se soustředí na vývoj nových multifunkčních povrchů a materiálů „na míru“
nová výroba – základem inovací budou nové znalosti a jejich aplikace v oblasti udržitelné výroby a vzorců spotřebního chování
rozpočet: 2,3 miliard eur
Energetické systémy čelí velkým výzvám. Znepokojivé trendy v celosvětové poptávce po energiích, omezené konvenční zásoby ropy a zemního plynu, nutnost snížit emise skleníkových plynů – vyvolávají potřebu najít a vyvinout přiměřená a včasná řešení.
Tyto činnosti by měly vést k efektivnímu zmírnění ničivých důsledků klimatických změn , škodlivého kolísání cen ropy a geopolitické nestability v dodavatelských zemích.
Činnosti v energetické sféře v rámci 7.RP zahrnují:
rozpočet: 1,8 miliard eur
Problematika rostoucího přirozeného tlaku a dopadu lidské činnosti na životní prostředí a jeho zdroje vyžaduje koordinovaný přístup na celoevropské i mezinárodní úrovni.
Program životní prostředí zasahuje do následujících činností a oblastí:
Změna klimatu, znečištění a rizika
Udržitelné nakládání se zdroji
Environmentální technologie
Nástroje pro pozorování a hodnocení Země
rozpočet: 4,1 miliard eur
Doprava představuje jednu ze silných stránek Evropy (příspěvek letecké dopravy k HDP EU činí 2,6% a letectví zajišťuje 3,1 mil. Pracovních míst, pozemní doprava vytváří 11% HDP EU a zaměstnává 16 mil.osob.
Doprava je ale zodpovědná za 25% všech emisí CO2 v EU.
Během 7.RP bude financován výzkum za účelem vývoje bezpečnějších „zelenějších“ a „chytřejších“ evropských dopravních systémů, které budou sloužit občanům. Výzkum dopravy bude mít rovněž přímý dopad na další významné oblasti, jako je obchod, konkurence, zaměstnanost, životní prostředí, soudržnost, energetika, bezpečnost a vnitřní trh.
Během 7.RP se předpokládá řešení následujících oblastí:
rozpočet: 610 milionů eur
Evropa je konfrontována s řadou společenských a ekonomických problémů, kterým je důležité lépe rozumět a řešit je pomocí stanovení vhodných politik.
7.RP v oblasti společenskoekonomických a humanitních věd zkoumá a hledá odpovědi na otázky související s demografickými změnami a kvalitou života, vzděláním, zaměstnaností z pohledu aktuálních ekonomických trendů, globálními vazbami, blahobytem, demokracií, kulturní různorodostí a hodnotami.
7.RP bude řeší otázky z následujících oblastí:
rozpočet: 1,4 miliard eur
V uplynulých 20 letech se Evropa stala díky aplikacím jako je sledování Země a projekt Galileo průkopníkem v oblasti technologií. Do průzkumu vesmíru Evropa investuje prostřednictvím nákladově efektivních misí a podpory projektů spolupráce v rámci Evropské kosmické agentury.
Evropská unie investuje do systému GMES (globální monitoring životního prostředí a bezpečnosti), který bude pomáhat při řešení následků přírodních katastrof a klimatických změn. Projekt Galileo bude kromě jiného využití pomáhat při vývoji vyhledávacího a záchranného mechanismu.
Výzkumné činnosti se během 7.RP jsou zaměřeny na:
rozpočet: 1,3 miliard eur
Bezpečnost Evropy je nutnou podmínkou její prosperity a svobody. Jsou nutné investice do oblasti znalostí a vývoje nových technologií k zajištění bezpečnosti občanů před hrozbami jako jsou terorismus, přírodní pohromy, trestná činnost. Současně s tím však musí být ctěna základní lidská práva a respektování soukromí.
Výzkum bude v průběhu 7.RP řeší následující problematiku: