Přehled seminářů:


Horizon Europe má rozpočet

« zpět

Evropské instituce se dohodly na rozpočtu pro Horizon Europe. Dohody bylo dosaženo v pátek 11. prosince 2020. Horizon Europe obdrží 95,5 miliard eur, které zahrnují jak 4 miliardy eur získané kompromisní dohodou mezi členskými státy, tak 5 miliard eur z nového unijního stimulačního fondu COVID.

Hrubý náčrt rozpočtu byl znám už delší dobu, avšak konečná dohoda by nebyla možná bez dohody o podobě celkového rozpočtu EU a balíčku obnovy COVID-19, kterou brzdilo Polsko a Maďarskou kvůli vazbě čerpání peněz z rozpočtu na dodržování principů právního státu.

Členové parlamentu EU byli přesvědčení, že je třeba opět vyvážit program Horizon Europe a peníze rozdělit mezi tři hlavní pilíře programu, nikoliv k převaze financování akademicko-průmyslové spolupráce třetího pilíře. První pilíř zaměřený na financování ranných fází výzkumu, školení a výzkumných infrastruktur byl dle poslanců podfinancován a bylo na něj vyjednáno zvýšení financí. 1,1 miliardu eur navíc obdrží Evropská rada pro výzkum, která tak v součtu získá 16 miliard eur. Stipendia Marie Skłodowska-Curie na výzkumná školení získala dalších 314 milionů eur, celkově tedy 6,4 miliard eur a rezerva vyhrazená na budování nových výzkumných infrastruktur se zvýšila o 257 milionů eur na 2,4 miliardy eur. Velký skok, téměř 1 miliardu eur, tvoří rozpočet pro výzkumné projekty v kreativním sektoru (celkem obdrží 2,2 miliardy eur) a pro Evropský inovační a technologický institut, který si polepší o 279 milionů eur na celkové 3,2 miliardy eur. Takovýto rozpočet nemá v historii EU v oblasti výzkumu obdoby a tvoří dosud největší investici EU na výzkum v oblasti digitálního a ekologického výzkumu a inovací. Členské státy též přijaly doložku o respektování akademické svobody jakožto podmínky financování.

Více na: EU announces budget breakdown for Horizon Europe after 14-hour talks | Science|Business

Zdroj: Grant Garant

 
webdesign Studio R3D, s.r.o.